Gmina Wołczyn

90-lecie jednostki OSP Szum i uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego

W sobotę 1 czerwca godzinie 15 przy budynku remizy OSP Szum rozpoczęła sie uroczystości 90-lecia jednostki. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, samorządowcy oraz strażacy z gminy Wołczyn i zaprzyjaźnionych jednostek.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Powiatowemu brygadierowi Markowi Kocielskiemu. Następnie uroczyście odśpiewano hymn, podczas którego wciągnięta została flaga na maszt. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie zarysu historycznego jednostki.

“Dzięki intensywnym staraniom Paula Schuberta sołtysa wsi Szum pow. Olesno 1 grudnia 1933 r.została założona Ochotnicza Straż Pożarna w Szumie. W 1934r. został wybudowany budynek a 21 października 34 roku odbył się uroczysty odbiór. Uroczystość ta przekształciła się w święto wsi, a nawet w święto narodowe. Przybyły straże pożarne z sąsiednich wsi, powiatów Olesno, Opole i Kluczbork. W zastępstwie powiatowego komendanta straży przybył jego adiutant Pan Polok. Młodzi strażacy w swoich pięknych mundurach pokazali się w musztrach i zajęciach pożarniczych z jak najlepszej strony.

Na wyposażeniu straży była ręczna pompa ciśnieniowa, a Ogniomistrzem został Paul Schubert. Święta kościelne i wiejskie były upiększone przez orkiestrę pod przewodnictwem kapelmistrza Johanna Schramm. W 1964r OSP otrzymało motopompę typ M 800 mechanikiem został Karaś Gerard, Polok Emil i Mainka Erhard, a w 1970 roku samochód marki Lublin. Kierowcą został Mainka Erhard. Kolejnym samochodem, który OSP otrzymało w 1978 roku był Star 20. W 1987 roku Star 20 został zastąpiony Starem 25 GBM 2/8.

W kolejnych latach druhowie naszej jednostki czynili liczne starania aby został nadany sztandar dla jednostki w Szumie. Dnia 30 kwietnia 2000 roku na podstawie Statutu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Wojewódzki w Opolu nadał sztandar dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szumie JAKO SYMBOL OFIARNEJ I WIERNEJ SŁUŻBY POŻARNICZEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, a Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Prezydium Zarządu Głównego nadało SREBRNY MEDAL za Zasługi dla Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Szumie.

W 2006 roku straż w Szumie otrzymała samochód marki Magirus Deutz 120D7 zakupiony przez Urząd Gminy Wołczyn, który został sprowadzony z Niemiec. Zastąpił on wysłużonego Stara 25. Samochód ten został zmodernizowany przez naszych strażaków i przystosowany do ich potrzeb. Służył on przez ponad 18 lat. Ze względu na zmianę standardów i wymogów druhowie od dłuższego czasu czynili starania w kierunku pozyskania innego nowszego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Udało się tego dokonać w roku 2024 dzięki współpracy z Samorządem Gminnym, Radą Sołecką w Szumie, sponsorom, darczyńcom i mieszkańcom, którzy wsparli naszą inicjatywę. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/8 marki STAR MAN odkupiliśmy od jednostki OSP w Młochowie. Samochód ten zastąpił naszego wiekowego Magirusa, któremu mija już 50 lat.”

Po przedstawieniu historii jednostki przystąpiono do nadania odznaczeń strażackich. Kolejnym punktem było symboliczne przekazanie kluczyków i dowodu rejestracyjnego do samochodu ratowniczo-gaśniczego.

W trakcie uroczystości odbyło się także ślubowanie członków MDP.

Następnie przekazano zaproszonym gościom upominki przygotowane przez strażaków z OSP Szum.

Total Page Visits: 680 - Today Page Visits: 5

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: