Gmina Lasowice

Ćwiczenia powiatowe “Moczary 2023”

MOCZARY 2023 – taki kryptonim Komendant Powiatowy PSP w Kluczborku bryg. Marek Kocielski nadał ćwiczeniom, które w dniu 6 października odbyły się w przysiółku Kamieniec gm. Lasowice Wielkie.

Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku w godzinach popołudniowych wpływa zgłoszenie dotyczące licznych powalonych drzew, na terenie powiatu kluczborskiego. Jednocześnie z Nadleśnictwa Olesno dociera informacja o problemach w obozowisku zlokalizowanym na granicy leśnictw Szumirad i Chudoba. Na miejsce zdarzenie dyżurny stanowiska kierowania dysponuje lokalne zastępy OSP, które informują o problemach z dojazdem na miejsce zdarzenia z uwagi na szereg powalonych drzew.

W związku z ilością zdarzeń i konieczność pilnego dotarcia do ewentualnych osób poszkodowanych SK organizuje 3 plutony ratownicze wyposażone w pilarki spalinowe oraz zestawy PSP R1 które mają za zadanie wesprzeć działania w gminie Lasowice Wielkie. Do działań dysponowana jest również Wojskowa Straż Pożarna Szumirad, która dysponuje obsadą i sprzętem mogącym prowadzenie działań wraz z zastępami OSP i PSP.

W trakcie dotarcia zastępów do miejscowości Kamieniec okazuje się, że jedyną droga do obozowiska jest trakt leśny wokół nieużytkowanej linii kolejowej 175 Strzelce Opolskie – Kluczbork, jednak należy usunąć z niego powalone drzewa na długości 500 m.

Do stanowiska kierowania docierają informacje o wielu osobach uwięzionych w obozowisku, które doznały urazów, a kilka osób jest zaginionych. W czasie, gdy do obozowiska docierają pierwsze zespoły ratownicze okazuje się, że 4 osoby uwięzione są pod zwałami drzew w namiotach, kolejne 4 w samochodzie osobowym, 6 osób jest rannych z połamanymi kończynami, które w wyniku obrażeń głowy utraciły wzrok, a kolejne 4 w momencie rozpoczęcia nawałnicy oddaliły się w panice z obozowiska w kierunku północnym. Ratownicy organizują ewakuację poszkodowanych do przysiółka Kamieniec. Łącznie było to 17 osób.

W ćwiczeniach wzięło udział 116 strażaków z PSP, OSP i WSP, oraz przedstawiciele Policji, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Gminy Lasowice Wielkie, Lasów Państwowych Olesno, Lasów Państwowych Kluczbork, a także KW PSP Opole.

Jednostki biorące udział w ćwiczeniach:

JRG Kluczbork
KW PSP Opole
OSP Chudoba
OSP Laskowice
OSP Lasowice Wielkie
OSP Lasowice Małe
WSP Szumirad
OSP Chocianowice
OSP Jasienie
OSP Ciarka
OSP Bogacica
OSP Kuniów
OSP Kujakowice Dolne
OSP Byczyna
OSP Kostów
OSP Jakubowice
OSP Wąsice
OSP Wołczyn
OSP Szymonków

Total Page Visits: 959 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: