Gmina Lasowice

Ćwiczenia „Bażany 2023”

Przed nami okres zwiększonego zagrożenia pożarowego w lasach, aby być gotowym do działań w tym specyficznym terenie 28 czerwca 2023r w leśnictwie Bażany na terenie nadleśnictwa Kluczbork odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Bażany 2023”, które dotyczyły wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

W ćwiczeniach udział brały kompanie gaśnicze Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „Strzelce Opolskie” i „Namysłów” oraz jednostki OSP z terenu powiatu kluczborskiego.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości prowadzenia działań gaśniczych przez związki taktyczne Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dostarczanie wody na duże odległości podczas pożaru lasu.

Ćwiczenia rozpoczęły się od pożaru w obozowisku znajdującym się w jednym z oddziałów leśnych leśnictwa Bażany. W ramach scenariusza grupka młodych osób przygotowując posiłek zaprószyła ogień, którego nie była w stanie opanować. Na skutek pożaru, doszło do wybuchu przechowywanej w obozowisku butli gazowej. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało poszkodowanych i wymagało ewakuacji z miejsca zdarzenia. Działania pierwszych przybyłych jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na lokalizacji poszkodowanych, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz prowadzenia działań spowalniających rozprzestrzenianie się pożaru.

W związku z intensyfikacją pożaru oraz niewystarczających sił i środków na miejscu zdarzenia do działań skierowano kompanie gaśnicze wojewódzkiego odwodu operacyjnego, których zadaniem było:

  • budowa punktu czerpania wody na rzece “Bogacica”,
  • dostarczenie wody na odległość 1500 metrów,
  • przygotowanie natarcia na front pożaru z wydatkiem 4000 litrów wody na minutę.

W trakcie ćwiczeń powołano sztab Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku, który stanowił wsparcie działań kierującego działaniem ratowniczym.

W ćwiczeniach łącznie udział brało ponad 150 strażaków i 32 pojazdy, a także przedstawiciele Nadleśnictwa oraz zarządzania kryzysowego powiatu kluczborskiego, gminy Lasowice Wielkie, Policji, oraz specjalistyczna grupa wyposażona w bezzałogowe statki powietrzne, które na bieżąco przekazywały obraz z terenu działań do sztabu.

Całość ćwiczeń oceniana była przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu oraz trzech komend powiatowych i miejskiej PSP województwa opolskiego. Ćwiczenia obserwował Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski oraz Komendant Powiatowy PSP w Kluczborku bryg. Marek Kocielski.

Opracowanie: mł. kpt. Karol Grzyb KP PSP Kluczbork oraz mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP

Total Page Visits: 978 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: