Gmina Byczyna

Pościg strażaków z OSP Byczyna za pijaną kobietą, która miała blisko 2,3 promila. Auto jechało na felgach

Prawidłowa postawa strażaków z OSP Byczyna zapobiegła tragedii, która mogła wydarzyć się na drodze. W sobotę 4 maja około godziny 15 strażacy oczekiwali przed kościołem w Byczynie na mszę z okazji Dnia Strażaka.

W pewnym momencie usłyszeli głośny, metaliczny dźwięk — jakby odgłos jadącego walca. Po chwili na ulicę Kościelną wjechało pod prąd Volvo XC90. Auto po stronie pasażera nie miało opon, pojazd jechał na aluminiowych felgach. Strażacy postanowili zatrzymać samochód, za kierownica którego siedziała kobieta. Kierująca widziała osoby, które chciały ją zatrzymać, jednak tego nie zrobiła. Kobieta wyjechała z rynku kierując się w stronę ronda. 3 strażaków pobiegło za kobietą.

Kierująca oczekiwała na możliwość wjazdu na rondo. To dawało szansę na jej zatrzymanie. W międzyczasie strażacy powiadomili Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zdarzeniu.

Kobiecie udało się jednak odjechać w kierunku Kostowa. Strażacy, którzy przyszli do kościoła pieszo poprosili postronne osoby o pomoc w dogonieniu uciekającego Volvo.

Pomocy udzieliła osoba z Niemiec, która zabrała strażaków samochodem. Kobietę udało się dogonić dopiero w Siemianicach. Kierująca jechała z bardzo dużą prędkością. Nie reagowała na sygnały dźwiękowe oraz świetlne dawane przez auto, którym jechali strażacy oraz właściciel użyczonego auta.

W pewnym momencie kobieta prawie uderzyła w barierki przy drodze. W trakcie całej sytuacji strażacy byli w kontakcie z policją, podając aktualną pozycję auta.

Przed Opatowem kobieta skręciła w kierunku Bolesławca. Uciekającą w dalszym ciągu nie reagowała na próby zatrzymania. Jechała bardzo niebezpiecznie, kilka razy prawie zderzyłaby się z pojazdami jadącymi z przeciwnej strony.

W miejscowości Bolesławiec (w powiecie wieruszowskim) kobieta jechała ze znaczną prędkością. Nie reagowała na znaki drogowe, nie zatrzymywała się na skrzyżowaniach.

Uciekającą udało się dopiero zatrzymać, kiedy wjechała w ślepą drogę. Strażacy natychmiast podbiegli do samochodu i wyciągnęli kluczyki ze stacyjki.

Stan kobiety wskazywał, że była pijana. Na miejsce po chwili przyjechała policja. Badanie alkomatem wykazało blisko 2,3 promila alkoholu.

Na szczęście nieodpowiedzialne zachowanie pijanej kobiety nie doprowadziło do tragedii. Zachowanie strażaków z OSP w Byczynie zasługuje na ogromne brawa. Nie zignorowali uszkodzonego samochodu, tylko podjęli próbę jego zatrzymania.

Niestety wiele osób widziało uszkodzony pojazd i nie zareagowali w żaden sposób – powiadomieniem policji.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdu. Dodatkowo w tej sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

– zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
– sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;

nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
– był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
– znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Total Page Visits: 3115 - Today Page Visits: 3

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: