Sezon letni jest dla policjantów czasem szczególnie wytężonej pracy. Od kilku dnia na terenie Kluczborka można spotkać policyjny patrol rowerowy. Mundurowych na dwóch kółkach zobaczymy przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych dla radiowozu, a więc w parkach, skwerach, osiedlach czy też w okolicach zalewu. Kiedy zajdzie taka potrzeba szybko i sprawnie dojadą w najdalsze zakamarki naszego miasta.
Pełniąc służbę na rowerach, policjanci zwracają uwagę na wykroczenia porządkowe, szczególnie związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, a na polecenie oficera dyżurnego podejmują również interwencje. Służą też pomocą innym patrolom. Bardzo ważne w ich służbie jest jednak oddziaływanie prewencyjne i dbanie o ład i porządek w mieście.
Co warto wiedzieć o patrolach rowerowych?
Stróże prawa z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja”, a nie granatową. Podobnie jak w innych przypadkach, na ramionach policjanci mają pagony ze stopniami służbowymi.
Kolejną różnicą w umundurowaniu są krótkie spodenki. W celach bezpieczeństwa, zamiast czapki służbowej z daszkiem mundurowi wyposażeni są w kaski rowerowe. Policjanci grupy rowerowej, pełnią tzw. służbę patrolową, czyli reagują na przestępstwa i wykroczenia, a także podejmują interwencje. Mogą przy tym nakładać mandaty i pouczać sprawców wykroczeń.
Pamiętajcie!
Korzystając z roweru na drodze publicznej poza ścieżkami rowerowymi lub wytyczonymi szlakami należy pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach dotyczących jazdy rowerem. Poniżej przypominamy najważniejsze z nich:
Art. 33. 2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Art. 33. 3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
Art. 33. 3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
Zdjęcia i tekst: Policja Kluczbork
Szanowni Państwo. Aktualne informacje dotyczące zdarzeń na terenie powiatu kluczborskiego opisywane są na naszej stronie…
W niedzielę 6 października około godziny 15:20 do kluczborskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu…
W sobotę 5 października około godziny 5:50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w…
W piątek 4 października kilka minut po godzinie 07:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu…
Kluczborscy policjanci w minionym tygodniu otrzymali zgłoszenia o włamaniach do autobusów należących do prywatnej firmy…
W środę 2 października około godziny 12:55 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK45 pomiędzy…