Powiat

St. kpt. Łukasz Olejnik powołany na Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku

16 lutego 2021 o godzinie 11:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odbyła się uroczystość powierzenia obowiązków Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku st. kpt. Łukaszowi Olejnikowi, dotychczasowemu naczelnikowi wydziału operacyjnego KW PSP w Opolu.

Decyzję o powołaniu na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku wręczył st. bryg. Krzysztof Kędryk Opolski Komendant Wojewódzki PSP w Opolu w obecności bryg. Wojciecha Nawary Zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu, st. kpt. Mariusza Stępnia Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku oraz funkcjonariuszy wydziału operacyjnego KW PSP w Opolu.

St. kpt. Łukasz Olejnik rozpoczął służbę 1 maja 2006 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Oleśnie na stanowisku ratownik –  kierowca. Następnie w dniu 1 lutego 2010 roku został przeniesiony do Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, gdzie pełnił służbę na Stanowisku Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Przechodząc przez kolejne stanowiska w wydziale operacyjnym z dniem 1 października 2019 roku został mianowany na stanowisko naczelnika wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu. W latach 2017-2019 pełnił nieetatową funkcję oficera prasowego Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Ponadto od 2018 roku powołany został na nieetatową funkcję Zastępcy Dowódcy Wojewódzkiej Brygady Odwodowej „Opole”.

St. kpt. Łukasz Olejnik Szkołę Główną Służby Pożarniczej ukończył w roku 2007 uzyskując tytuł inżyniera, następnie kontynuował edukację by w roku 2009 uzyskać tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. W roku 2014 został skierowany na studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu – „Gospodarowanie zasobami – przeznaczone dla kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej”, które ukończył w 2015 roku.

Ze względu na pełnione funkcje i zajmowane stanowiska wielokrotnie uczestniczył w największych działaniach ratowniczych na terenie woj. opolskiego do których należy zaliczyć m.in.:

 1. Usuwanie skutków powodzi na terenie woj. opolskiego w roku 2010.
 2. Usuwanie skutków powodzi na terenie woj. opolskiego w roku 2014.
 3. 05.06.2014 r. – Zdarzenie drogowe na autostradzie A4, gdzie w wyniku wypadku zginęło 7 osób.
 4. 21.08.2014 r. – Pożar składowiska opon w Buszycach.
 5. 05.04.2018 r. – Pożar hali magazynowej z meblami w Kluczborku.
 6. 28.11.2018 r. – Pożar hotelu pracowniczego w Zdzieszowicach.
 7. 22.01.2019 r. – Identyfikacja substancji chemicznych na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach.
 8. 19.04.2019 r. – Zasypani mężczyźni w wykopie pod kanalizację w miejscowości Schodnia.
 9. 07.06.2019 r. – Wybuch i pożar kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu na ul. Czerwińskiego
 10. 30.12.2020 r. – Wybuch pyłu magnezowego w jednym z zakładów w Kędzierzynie-Koźlu

We wszystkich tych działaniach zaangażowane były duże siły i środki, a charakter działań wymagał od wszystkich uczestników dużej wiedzy i przygotowania. Każde z tych działań ratowniczych zwiększało bagaż doświadczeń zawodowych st. kpt. Łukasza Olejnika, które następnie były wykorzystywane na kolejno zajmowanych stanowiskach służbowych.

St. kpt. Łukasz Olejnik jest również czynnym i zaangażowanym druhem OSP, działającym w strukturach ZOSP RP na poziomie gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim.

Za zaangażowanie w służbę i działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczony został:

 1. Brązowym medalem za długoletnią służbę,
 2. Brązową odznaką zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej.
 3. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa,
 4. Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa,
 5. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Z dniem 17 lutego 2021 roku. st. kpt. Łukaszowi Olejnikowi powierzono pełnienie obowiązków Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku.

Opracowanie i zdjęcia: mł. asp. Łukasz Nowak oficer prasowy OKW PSP w Opolu

Total Page Visits: 304 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: