Gmina Kluczbork

Renault Premium i Ford Transit – strażacy z OSP Bąków powitali nowe samochody w swojej jednostce

W piątek 4 listopada o godzinie 16 w OSP Bąków włączona została syrena alarmowa. Tym razem nie alarmowała ona strażaków o zdarzeniu. Wyjąca syrena oraz strażacy z racami w dłoniach powitali aż dwa nowe samochody w swojej jednostce.

Ford Transit GLM z 2003 roku z zabudową firmy Stolarczyk oraz średni samochód Renault Premium GBA 3/2 w zabudowie firmy SIDES z 1999.

Mimo, że nie są to nowe fabrycznie samochody to ich zakup w znaczący sposób wpłynie na możliwość większego zaangażowania jednostki w działania ratowniczo – gaśnicze.

Na rok 2022 przewidziano wymianę samochodu Magirus z programu pięcioletniego Gminy  Kluczbork, w związku z tym rozpoczęto poszukiwania następcy. Środki pozyskane od Gminy Kluczbork oraz dotacja Marszałka Województwa Opolskiego pozwoliły pokryć zakup samochodu Renault Premium w zabudowie Sides z roku 1999, pochodzącego z Francji. Samochód ten wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, ośmioosobową kabinę brygadową i zabudowę w schemacie 2+2+1. Pojazd posiada autopompę SIDES o wydajności 2000l/min, wraz z szybkim natarciem. Zakupiony został w firmie AUTO-MAR z Torunia.

Jest to spora zmiana oraz poprawienie możliwości jednostki. Poprzednik, czyli Magirus-Deutz 170D11, z 1978 r. posiadał tylko 3-osobową kabinę i miał zbiornik wody o pojemności tylko 700 litrów.

Po zakupie średniego samochodu strażacy ze względu na stan Forda Transita postanowili zakupić trochę młodsze auto. Koszt remontu przekraczał wartość samochodu. Remont był jak widać nieopłacalny.

Jednostka pozyskała również dodatkowe środki pieniężne od sponsorów oraz dzięki wkładowi własnemu i dotacji z Powiatu Kluczborskiego, udało się wymienić policyjnego Forda Transita na nowszy model, w oryginalnej strażackiej zabudowie STOLARCZYK.

Młodszy Ford pochodzi z 2003 roku, od początku służył w jednostce OSP Solec nad Wisłą, a w tym roku odkupił go producent zabudów MARONA. Samochód został gruntownie odnowiony, oklejony, wymienione zostało oświetlenie ostrzegawcze i w takim wydaniu zakupiony został przez strażaków z Bąkowa.

Renault Premium kosztowało 200.000 zł. Składają się na to środki pozyskane z Gminy Kluczbork oraz dotacja z Województwa Opolskiego.

Natomiast 40.000 zł. wyniósł koszt Forda Transita. Składają się na niego środki pozyskane od sponsorów i przyjaciół jednostki, środki własne a także dotacja z Powiatu Kluczborskiego.

Jednostka, która w przyszłym roku obchodzi 95-lecie działalności, swój pierwszy pojazd bojowy otrzymała w 1989 roku. Był to samochód marki Żuk, o oznaczeniu GLM, wyprodukowany w 1972 roku.

Żuk był wyposażony w motopompę PO5 oraz podstawową armaturę strażacką – węże, prądownice i wszelkiego rodzaju sprzęt podręczny. Samochód służył czynnie w jednostce i wyjeżdżał do akcji aż do 2010 roku.

Tamtego roku strażacy z Bąkowa nieodpłatnie pozyskali samochód marki Ford Transit. Wcześniej służył on w Policji, a po dziesięciu latach służby, decyzją KWP w Opolu przekazany został do Bąkowa. Samochód posiadał policyjną zabudowę z więźniarką, z tego względu strażacy we własnym zakresie musieli go dostosować do działań ratowniczo-gaśniczych przez montaż zabudowy w tylnej części pojazdu na sprzęt pochodzący z Żuka, dostosowanie wnętrza dla strażaków i przemalowaniu go.

Żuk pozostał w jednostce do 2013 roku, kiedy za symboliczną sumę sprzedany został do OSP Wojsławice w gminie Byczyna.

W tym samym roku, decyzją Burmistrza Miasta Kluczbork, do jednostki został przekazany samochód Magirus – Deutz 170D11, rocznik 1978, pochodzący z OSP Kuniów.

Był to pierwszy średni samochód w historii bąkowskiej straży, wyposażony w szybkie natarcie i zbiornik wody o pojemności 700 litrów [uzbrojony w Kuniowie]. Po wprowadzeniu do podziału, stał się samochodem pierwszo-wyjazdowym, zaś Ford Transit stanowił od tego czasu zabezpieczenie osobowe – Magirus przy dużej ilości miejsca w zabudowie [niemiecki technik], posiadał kabinę trzyosobową.

Samochody po dziś dzień znajdują się na stanie jednostki, jednak ich wiek i stan techniczny z biegiem czasu wymagał poświęcania coraz większej ilości czasu dla utrzymania ich gotowości bojowej.

Dane techniczne nowych samochodów:

RENAULT PREMIUM GBA 3/2 SIDES – 437[o]74

– rok produkcji 1999;

– zabudowa Sides, w schemacie 2+2+1;

– autopompa Sides o wydajności 2000l/min

– szybkie natarcie ze zwijadłem automatycznym

– kabina jednomodułowa, ośmioosobowa

– wyciągarka o mocy około 6t

– maszt oświetleniowy z lampami w technologii LED

– oświetlenie pola pracy wykonane w technologii LED

– pompa wody YATO

– zestaw ratownictwa technicznego KOMBI Lukas

– podstawowy sprzęt przeciwpożarowy, burzący, podręczny

– torba PSR1 z deską oraz szynami Cramera

FORD TRANSIT GLM STOLARCZYK – 437[o]75

– rok produkcji 2003;

– zabudowa Stolarczyk, oklejenie Marona;

– sześć miejsc dla załogi, drzwi przesuwne z obu stron, żaluzja z wnętrza pojazdu do przedziału sprzętowego;

– oświetlenie pola pracy w technologii LED

– pompa WT30X Honda

– agregat prądotwórczy Honda

– pompa pływająca Niagara

– podstawowy sprzęt przeciwpożarowy, burzący, podręczny

– torba PSR1 z deską oraz szynami Cramera

Gratulujemy strażakom z OSP Bąków nowych samochodów.

Total Page Visits: 768 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: