Gmina Lasowice

Pożar w tartaku i wypadek masowy w Chudobie – ćwiczenia strażackie ROAD 2022

„ROAD 2022” pod takim kryptonimem odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej z gminy Lasowice Wielkie oraz wydzielonych sił OSP KSRG powiatu Kluczborskiego.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie i doskonalenie umiejętności strażaków ratowników podczas zdarzeń na drogach z udziałem dużej ilości poszkodowanych, działań poszukiwawczych w terenie otwartym oraz realizacją działań gaśniczych z wykorzystaniem roty RIT.

O godzinie 9:00 jednostki zjechały do OSP Chudoba gdzie rozpoczęły się warsztaty na których funkcjonariusze PSP, Policji, OPOLSARU, prezentowali zasady prowadzenia działań z ratownictwa technicznego, KPP, łączności oraz poszukiwań w terenie otwartym.

Główna część ćwiczenia wymagała użycia znacznej ilości narzędzi hydraulicznych które są w posiadaniu jednostek OSP a dodatkowo druhowie mogli się zapoznać i poćwiczyć z narzędziami E-Draulic udostępnionymi na czas ćwiczeń przez firmę FIRE MAX.

Dodatkowo na czas ćwiczeń KP PSP w Kluczborku uruchomiła namiot sztabowy wyposażony w sprzęt radiowy który umożliwia prowadzenie korespondencji na poziomie taktycznym na terenie całego powiatu nie angażując SK KP PSP lub pojazdów SDŁ.

Dodatkowym epiozodem podczas zajęć były poszukiwania osób zaginionych – tą część realizowano wspólnie z oficerami KP Policji oraz JRS Nakło OPOLSAR którzy przy pomocy aplikacji SIRON podzielili teren poszukiwań na sektory i wysłali w teren ratowników których aktualną pozycję i przeszukany teren w czasie rzeczywistym mógł obserwować sztab akcji.

Ćwiczenia zakończyły się podziękowaniami dla uczestników oraz wspólnym posiłkiem który jak część warsztatowa można było zrealizować dzięki dofinansowaniu zadania przez Urząd Marszałkowski w Opolu.

W ćwiczeń udział wzięły zastępy z KP PSP Kluczbork, JRG Kluczbork, OSP Jasienie, OSP Chudoba, OSP Ciarka, OSP Gronowice, OSP Chocianowice, OSP Laskowice, OSP Lasowice Wielkie, OSP Wołczyn, OSP Byczyna, OSP Biadacz, OSP Bogacica, OSP Jakubowice, WSP Szumirad, policja, Zarządzanie Kryzysowe, Opolsar.

Total Page Visits: 873 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: